Hasan Doğu / Hepsi altın işlemeli yirmi takım silah

     Bundan 940 küsur yıl kadar önce Nizamülmülk bir devletin kudret ve saltanatının ölçülerinden bir tanesinin süs ve teçhizat olduğunu beyanla aşağıdaki satırları Siyasetnamesinde yazarak Selçuklu Sultanına  diğer devletlere karşı kudret ve saltanat gösterisinde nasıl davranılması gerektiği hususunda tavsiyede bulunmuştur.

     “Daima yirmi takım, hepsi altın işlemeli ve mücevher kakmalı, silah imal etmeleri ve hazineye koymaları lazımdır. Öyle ki, dünyanın muhtelif taraflarından elçilerin gelmeleri gibi bir ihtiyaç duyulduğu her vakitte güzel yüzlü yirmi köleyi iyi elbiselerle birlikte bu silahlar ve o aletler ile teçhiz ederler ve padişahın tahtının etrafına dikerler. Her ne kadar bu saltanat, Allah’a hamd olsun, hafif ise de, padişahlık düzenini muhafaza etmek lazım. Zira padişahlıkta süs ve teçhizat, onun kudreti ve saltanatı ölçüsünde olmalıdır. Ve bugün bütün dünyada , Alemin efendisininkinden daha büyük padişahlık yoktur. Hiç kimsenin saltanatı onun mülkünden daha büyük değildir. Allaha hamd olsun, burada alet, teçhizat, fikir, büyüklük ve memleket ve saltanat her ne lazımsa, Allaha hamd olsun, hepsi vardır.”

     Günümüzde hükümetin  , yirmi takım, hepsi altın işlemeli ve mücevher kakmalı, silah imal etmiş olduğunu , güzel yüzlü yirmi güvenlik görevlisinin sarayda işe alındığını ve başka ülkelerden gelecek olan elçileri karşılamak için bunların kullanıldığını hayal edelim.

     Yada iyisi mi biz 940 yıl geriye Selçuklu sarayına gidelim. Bugün Ak Saray’ın ihtişamına laf edenler israf diyenler bu kadar odaya ne gerek vardı bu kadar para niçin harcandı, başka ülkelerde böyle saray var mı diyenler, 940 yıl öncesinde Nizamülmülk’e yirmi takım, hepsi altın işlemeli ve mücevher kakmalı, silah imal edilmesini istediği için acaba ne derlerdi.

     İktidarda süs ve teçhizatın , devletin kudret ve gücünün göstergesi olduğunun farkında dahi olamayan bir zihniyetin iktidara talip olması ve devletimizi diğer devletlerin önüne geçirecek politikalar üreteceklerini iddia etmeleri nasıl bir tezattır.

     İyi ki Nizamülmülk bugün yaşamadı, ya da iyi ki bugünkü muhalefet 940 yıl önce yoktu…Yoksa Nizamülmülk gibi bir devlet adamımız bügünkü büyük devlet adamlarımızın Devlet yönetim anlaşışına kurban edilecekti…

      Her şey zıddı ile kaimdir … Ak Saraya bu eleştirileri yapan zihniyet sayesinde Nizamülmülk’e hayranlık ile bakmaya devam ediyoruz…

Yorum Yap

Yorum yok
Sistemde kayıtlı bir yorum bulunamadı. İlk yorum yapan kişi siz olun.

Ad Soyad

Email *

Mesaj *


Ad Soyad

Email *

Mesaj *


Yazılım ve Tasarım Uzman Destek.

Javascript Özelliği KapalıBrowser javascript özelliğini aktif ediniz.