Hasan DOĞU / Gri memurluk ve Nizam-ı Alem Fermanı!

Arslan yavrusu büyüyünce arslan olacağı gibi, vatan haini de yıllar geçmiş olsa da yine vatan haini olacaktır.

Gri memurluk denen bir kavram ortaya atıldı ve FETÖ ile bağlantısı olduğu düşünülen ama delillendirilemeyen kişilerin kamuda çalışmaya devam edebilmeleri, mağdur olmamaları için 3-4 yıl boyunca sözleşme ile çalışmaları ve istihbarat çalışmalarından sonra bunlara memurluk kapısının tekrar açılması yönünde bir çalışma başlatılacağı belirtildi.

Yani FETÖ üyesi olduğundan şüphe duyulan memurlar kamudan atılmayacak ve kamu kudretini kullanabilecekleri bir alanda kalmaya devam edecekler!

Peki bu kişiler ya gerçekten FETÖ üyesi iseler!

Niçin çözüm kamu kudretini kullanmaya devam ettirme üzerine kurgulanmakta, kamu dışına bu kişiler çıkartılıp suçsuz oldukları anlaşılanların tekrar kamuya alınması şeklinde çalışılmamakta?

Evinizde 5 hizmetçiniz var bir tanesinin katil olduğunu size birileri fısıldıyor  ama hangisinin katil  olduğunu bilmiyorsunuz! Şimdi siz katilin kim olduğunu öğrenene kadar 5 kişiyi de evinizde çalıştırmaya devam mı edersiniz yoksa  hepsini işten çıkarttıktan sonra araştırma yapıp katil olmayan 4 kişiyi mi tekrar işe alırsınız.

Günlük hayatımızda yapmayı aklımızdan bile geçirmediğimiz bir uygulamayı Devlet için niçin düşünebiliyoruz?

Hangi mantık ile katil olduğundan şüphelendiğiniz birini evinize alabiliyorsunuz?

Mantık çok basit…

Yaşın arasında kurular yanmasın, ispiyonlar olmasın, kişisel husumetler kişiyi işsiz bırakmasın, olay cadı avına dönmesin, herkesin geçindirmekle yükümlü olduğu bir ailesi var …

Çok insancılız, hemen yüreğimiz yufkalaştı… tankların ezdiği insanları unutmaya mı başladık, ya gökden yağan bombaları kim attı, elinde sadece Türk Bayrağı olan vatandaşlarımızı kim öldürdü?

ERRIZKU ALALLAH.. Rızık Allaha Aittir.

Kişi devlette iş bulamaz ise aç kalmayacağının garantisini Allah vermiyor mu?

İsterseniz gri memurluğun tartışıldığı bir ortamda biraz tarihimize dönüp Nizam-ı Alem Fermanının neyi, niçin dediğine bakalım?

“Her kimseye evlâdımdan saltanat müyesser ola, kardeşlerini nizâm-ı âlem içün katl etmek münâsibdir. Ekser ulemâ dahi tecviz etmiştir. Ânınla amil olalar”

İşte Fatih’in meşhur kanunnâmesinde  yer alan kardeş katli ile ilgili bu  hüküm ile Fatih Sultan Mehmed ata ve dedesinin pratikte uygulaya geldiği bir usûlü kanunlaştırarak devlet içerisine yerleştirdi.

II. Bayezid Han kardeşi Cem’in oğullarını, Yavuz Sultan Selim şehzade Ahmed, Korkud ve evlatlarını, Kanuni oğullarını, III. Mehmed, III. Murad, IV. Mehmed, IV. Murad ve diğerleri kardeşlerini hep bu kanuna istinaden ortadan kaldırdılar.

Peki niçin bu uygulama siyasi olarak uygulandı ve dini olarak uygulamaya cevaz verildi.

Fitne, adam öldürmekten daha kötüdür.

Umumî bir zararı def edebilmek için, hususî bir zarar tercih olunur.

Bir kafeste iki aslan, bir kında iki kılıç olmaz.

Kangren olan kolun kesilmesi bütün vücudu kurtarmak için zaruridir.

Önemli olan Devletin bekası ve devamıdır. Devlet olmaz ise dinde olmaz, toplumda olmaz, ailede olmaz, vatanda olmaz işte bunun için genel bir zararı ortadan kaldırmak için özel bir zarar tercih edilmiştir. Bir kişinin ölümü mevcut zamanın şartlarında koskaca bir devletin taht kavgaları ile karşı karşıya kalmasını önleyip devletin bekasını sağlayacaksa hiç suçu olmayan şehzadeler genel toplum yararı için ortadan kaldırılmış ve Devletin devamı amaçlanmıştır.

Avusturya İmparatoru Ferdinand’ın elçisi Busbecq “Müslümanlar, Osmanlı hanedanı sayesinde ayakta duruyorlar. Hanedan yıkılırsa din de mahvolur. Bu sebeple hanedanın, din ve devletin selâmeti ve bekâsı evlattan daha mühimdir.”  diyerek bir nevi mevcut durumu özetlemiştir.

Gri memurluğa eleştiri yöneltirken kastımız insan öldürmek asla değildir söylemek istediğimiz devletin devamı ile ilgili bir sorun var ise bu konuda asla ve asla tolerans tanınmaması gerektiğidir. Burada aslolan Devletin bekasıdır ve bunun için vicdani düşünülmemesi gerekmektedir. Katil evden dışarı atılarak bulunmaya çalışılmalı, katil evin içinde bırakılarak aranmamalıdır. Yoksa bir gece yarısı ansızın yatak odanıza girip işinizi bitiriverir!

Devlet memurluğundan açığa alınan kişilere zaten maaşlarının üçte ikisi ödenmektedir. Bu kişiler aç ve açıkta bırakılmamaktadır. Suçsuz iseler geri dönüp çalışmaya devam etmeleri ve alamadıkları üçte birlik maaşlarını da alma imkanının tanınması sizce de çok daha gerçekçi, devletin bekasına önem veren, kendimizi aranan katile karşı koruyan  bir yaklaşım değil midir?

Unutmayalım ki;

Devlet yok ise Vatan yok ise Bizde yokuz!


Hasan DOĞU


 

Yorum Yap

Yorum yok
Sistemde kayıtlı bir yorum bulunamadı. İlk yorum yapan kişi siz olun.

Ad Soyad

Email *

Mesaj *


Ad Soyad

Email *

Mesaj *


Yazılım ve Tasarım Uzman Destek.

Javascript Özelliği KapalıBrowser javascript özelliğini aktif ediniz.