Roberto Rosetti: Video asistan hakemliği maçın kaderini değiştirecek kararlar için

TFF Merkez Hakem Kurulu (MHK) Hakem Danışmanı Roberto Rosetti, Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin sadece çok büyük hatalar için kullanılacağını söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Hakem Danışmanı Roberto Rosetti, Antalya'da gerçekleştirilen 2016-2017 Sezonu Devre Arası Hakem ve Gözlemci Semineri'nin son gününde VAR ile ilgili sunum yaptı.

Sunumu TFF 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, seminerde yer alan hakemler, Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı ile bazı teknik direktörler ve kulüp temsilcileri izledi.

Spor Toto Süper Lig'in 16. haftasında yapılan kritik hakem hatalarının VAR'ın uygulanması durumunda gerçekleşmeyeceğine değinen Rosetti, "En önemli hedef, hakemlere yardımcı olmaktır ve açık hataların azaltılmasıdır. Süper Lig'in 16. haftasındaki bir takım hatalardan kaçınabilirdik. Bahsettiğimiz siyah ve beyaz hatalar. Minimum müdahale ve maksimum yarar hedefliyoruz. Futbolu ve heyecanını korumak istiyoruz. Futbol için önemli yararlar sağlamayı umut ediyoruz." dedi.

Rosetti, VAR'ın modern futbolda önemli bir konu olduğunu belirterek, "Futbolda oyun kurallarından sorumlu olan kurul, 2016'nın mart ayında video hakemlik için kararını verdi. Video asistan hakemliği, açık ve maçın kaderini değiştirecek kararlar içindir. Açık hatalar, maçın değişimine uğramasına sebep olan kararlarla ilgili. Oyunun akışı ve heyecanı çok önemli. Bu yüzden VAR sadece çok önemli hatalar için geçerli." diye konuştu.

"Bir faul için veya taç için kullanılmayacak"

Rosetti, video yardımcı hakem sisteminin basit olaylar için devreye girmeyeceğini dile getirdi.

Futbolda adaletin önemine vurgu yapan Rosetti, şöyle devam etti:

"VAR, hakeme yardımcı olacak. Bu hakemler, federasyon ve kulüpler için bir güvence olacak. Bir faul için veya taç için kullanılmayacak. Hakemler için hiçbir şey değişmedi. Son kararı yine hakemler verecek. Sadece kaçırdığınız önemli bir şey için size yardımcı olunacak. Hakem VAR'dan aldığı bilgiyle kararını değiştirebilir veya çok önemli konularda belki sahadaki video yardımıyla karar verebilir. Sloganımız, minimum müdahale, maksimum yarar." AA

Yorum Yap

Yorum yok
Sistemde kayıtlı bir yorum bulunamadı. İlk yorum yapan kişi siz olun.

Ad Soyad

Email *

Mesaj *


Ad Soyad

Email *

Mesaj *


Yazılım ve Tasarım Uzman Destek.

Javascript Özelliği KapalıBrowser javascript özelliğini aktif ediniz.