Konutta 7 aylık satış, sektörü memnun etti

Ocak-Temmuz 2017 döneminde satışı yapılan konut sayısındaki artış, sektörde memnuniyetle karşılandı.

İSTANBUL (AA) - HÜSEYİN DEMİR/UĞUR ASLANHAN - Türkiye'de yılın 7 ayında gerçekleşen konut satışları, gayrimenkul sektöründe memnuniyetle karşılandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye'de Ocak-Temmuz 2017 döneminde 770 bin 232 konutun satıldığını açıkladı. 7 aylık satış rakamları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,15 arttı.

Bu yılın temmuz ayında satışı yapılan konut sayısı ise 2016'nın aynı dönemine göre 42,4 artışla 115 bin 869 olarak gerçekleşti.

Yabancılara yapılan konut satışı da yine önemli ölçüde arttı. Satışlar, 7 ayda geçen yıla oranla yüzde 8,62 artarken, Temmuz 2017'de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 65 artış kaydetti. Temmuzda bin 726, 7 aylık dönemde ise toplam 11 bin 321 konut yabancılara satıldı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) geçen yıl 15 Temmuz'daki darbe girişimi nedeniyle gerileyen satışlar, iyileşme ortamı sayesinde tekrar toparlandı.

Sektör temsilcileri, satışların gelecek aylarda daha da artacağını ve bu ayki satış rakamlarının yeni rekorların habercisi olduğunu belirtiyor.

Etiket:

Yorum Yap

Yorum yok
Sistemde kayıtlı bir yorum bulunamadı. İlk yorum yapan kişi siz olun.

Ad Soyad

Email *

Mesaj *


Ad Soyad

Email *

Mesaj *


Yazılım ve Tasarım Uzman Destek.

Javascript Özelliği KapalıBrowser javascript özelliğini aktif ediniz.