Dolara Halk derbesi.. Dolar kritik eşiğin altına indi

Dün sabah güne 3.53 seviyesinden başlayan dolar iki günde 15 kuruş gerilemiş oldu.

Güne 3.45 seviyesinden başlayan dolar/TL'de bugün de düşüş sürüyor. Kur, 3.40 seviyesinin altını gördü. Dolar 3,39'a kadar indi. Böylelikle, dün sabah güne 3.53 seviyesinden başlayan dolar iki günde 15 kuruş gerilemiş oldu.

Gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dün en iyi performansı göstererek gerileyen dolar/TL, 3.40 seviyesinin altını görürken, piyasalar yarın açıklanması beklenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı kararları ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısını bekliyor.

Dün saat 17.08'de 3.4635/3.4645 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabahgüne 3.4500/3.4524 seviyesinden başlamıştı. Kur, ilerleyen saatlerde düşüşünü sürdürerek en düşük 3.4085 seviyesini gördü. Dolar, saat 18.00 itibari ile 3.3995 seviyesinden işlem gördü.

Güne 3.70 seviyesinden başlayan euro/TL, ise 3,64 seviyesine geriledi.

EKK TOPLANTI SONUÇLARI TAKİP EDİLECEK

Diğer taraftan siyasilerin "TL'ye dön" çağrısının etkisi piyasalarda yakından izleniyor.

EKK geçen hafta Cuma günkü toplantısında bankacılık, reel sektör ve iş piyasasına dönük bazı tedbirler almayı kararlaştırılırken, tedbirlerin Perşembe günü kamuoyu ile paylaşılacağı duyuruldu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, dünkü açıklamasında kararların reel sektör, istihdam, bankacılık ve finans ile dış finansman boyutunu ilgilendirdiğini, kararların arasında kısa ve orta vadeli düzenlemeler bulunduğunu ve kısa vadede hayata geçeceklerini söyledi. 

Yurtdışı piyasalardaki hareketlerin yanı sıra yurtiçinde son dönemde yüksek faiz karşıtı açıklamalar, başkanlık sistemine yönelik gelişmeler, güvenlik endişeleri gibi unsurlar TL'nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasına neden olmuş ve kur Cuma günü 3.60 ile tarihi zirvesini görmüştü.

TL'deki sert değer kaybını durdurmak üzere ise hükümet harekete geçti.

AVRUPA MERKEZ BANKASI NE YAPACAK?

Yurtdışında ise ECB'nin Perşembe günü açıklanacak para politikası kararında bir süredir ekonomiyi desteklemek için yaptığı tahvil alımları sonucu piyasada oluşan tahvil darlığını hafifletecek önlemler açıklamasının yanı sıra şu anda Mart 2017 olan tahvil alım programının sona erme tarihini ötelemesi bekleniyor.

Etiket:

Yorum Yap

Yorum yok
Sistemde kayıtlı bir yorum bulunamadı. İlk yorum yapan kişi siz olun.

Ad Soyad

Email *

Mesaj *

Ad Soyad

Email *

Mesaj *

Yazılım ve Tasarım Uzman Destek.

Javascript Özelliği KapalıBrowser javascript özelliğini aktif ediniz.